Półwysep Akamas

Park Narodowy Akamas położony jest na zachodnim wybrzeżu Cypru, w prawdziwie malowniczej części wyspy. Ma zasięg 230 kilometrów kwadratowych powierzchni, w skład której wchodzą doliny, wąwozy i szerokie piaszczyste zatoczki. Różnorodność przyrodnicza jest kluczowa dla ekologii w regionie Morza Śródziemnego. W tym spektakularnym otoczeniu żyje 168 gatunków ptaków, 20 różnych gadów, 16 gatunków motyli i 12 różnych ssaków, nie wspominając o bardzo bogatej różnorodności fauny. Istotne znaczenie Półwyspu Akamas zostało docenione przez Radę Europejską, która ujęła go w Programie Ochrony Morza Śródziemnego.

W parku są wyznaczone trzy oficjalne ścieżki przyrodnicze: trasa Adonisa, trasa Afrodyty i trasa Smigiesa. Przeplatające się z kamienistych szlakami turystycznymi, te trzy ścieżki przyrodnicze oferują wspaniałe widoki różnych wąwozów i dolin, niesamowite formacje skalne, w tym z kamienia wapiennego, poszarpane wybrzeża, klify i intrygująco ukształtowane głazy.
—–
REKLAMA

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na rodzinne wakacje nad morzem, ze wspaniałą pogodą i rewelacyjną atmosferą, to gorąco polecamy wakacje w Chorwacji, a dzięki ogłoszeniom zamieszczonym na http://www.wakacje-hr.pl/ znajdziesz tanie i interesujące kwatery!

—–
Znajdujący się na zachodnim krańcu Półwyspu Akamas, imponujący wąwóz Avakas leży około 18km od nadmorskiego miasta Pafos. Szlak prowadzący przez wąwóz ma około 2,5km długości, a po obu stroną ciągną się strome skały stronach sięgające 260 metrów wysokości, w najwęższym miejscu wąwóz ma 10 metrów szerokości. W głębi wąwozu można spotkać rzadkie rośliny i kwiaty, gady, ogromne skały, a nawet dzikie kozice.

Zatoka Lara to rozległa i prawie bezludna plaża, na którą dostać się można jedynie posiadając pojazd terenowy z napędy na cztery koła. Zatoka jest miejscem, godowym żółwi zielonych i żółwi szylkretowych; oba są zagrożonymi gatunkami.

Łaźnie Afrodyty to położona w odległości ok. 18 km od nadmorskiej miejscowości Pafos, naturalna grota. Znajduje się tutaj płytki basen otoczony paprociami i osłonięty dużym drzewem figowym, które zapewnia cień. Naturalne źródło dostarcza wodę do basenu. Według mitu, to tutaj Afrodyta miała się kąpać, gdy po raz pierwszy spotkała swoją wielką miłość-Adonisa. Uważa się, że wody te posiadają specjalne właściwości odmładzające.

Błękitna Laguna to mała zatoczka o krystalicznie błękitnych wodach, które są tak jasne, że można zobaczyć dna morskiego. Wody w tym obszarze Półwyspu Akamas wręcz zachęcającą do kąpieli, jednocześnie zapewniając orzeźwienie. Jest to idealne miejsce do nurkowania tylko z maską.