Muzeum Klasycznych Motocykli w Nikozji

Muzeum Klasycznych Motocykli znajdujące się w Nikozji zostało stworzone przez kolekcjonera motocykli, Andreasa Nicolaou i jest zwieńczeniem jego 20-letniej pracy. Obecnie kolekcja liczy ponad 150 sztuk, z motocyklami datowanymi na okres między 1914 – 1983. Wśród modeli znajdują się maszyny AJS, MV Agusta, Matchless, Norton, BSA, Triumph, Ariel, BMW, James, Moto Guzzi, Royal Enfield i wiele innych.

W muzeum znajdują się także trzy motocykle policyjne, które stanowiły część eskorty abp Makarios III; motocykl należący do żołnierza EOKA (Narodowej Organizacja Cypryjskich Bojowników), Stylianosa Lenasa, który był wykorzystywany do przewozu broni i amunicji; jeden należący do pierwszego mistrza motocyklowego wyspy (1970-1973) – tureckiego Cypryjczyka, Zeki Isa; motocykle wojskowe używane przez wojsko w czasie II wojny światowej, a także dostępna jest wystawa fotograficzna.

I podobnie jak komfortowy apartament Wrocław oferuje w pobliżu najciekawszych muzeów, tak i w sąsiedztwie Muzeum Motocykli w Nikozji można znaleźć ciekawe zakwaterowanie.

Zwiedzający muzeum podczas swoich odwiedzić mogą zapoznać się z postępem technologicznym i rozwojem oraz dziedzictwem kulturowym Cypru w tej specjalistycznej dziedzinie, jakim są motocykle. Cypryjscy odwiedzający są świadkami, dzięki galerii fotografii, starych, dobrych czasów, kiedy to obie społeczności – grecka i turecka, spokojnie żyły obok siebie, z głównym środkiem transportu, jakim był na Cyprze motocykl.

W muzeum znajduje się także:
– Pokój do projekcji filmów.
– Duży zbiór fotografii.
– Sklep z pamiątkami.
– Sklep z motocyklowymi akcesoriami, który oferuje duży asortyment części zamiennych do starych modeli motocykli.
– Mała kawiarnia.

Muzeum znajduje się na ulicy Granikou 44, w starej części Nikozji. Jest on otwarty dla publiczności w następujących godzinach:
– od poniedziałku do piątku: 09:00 – 13:00 / 15:00 – 18:00,
– w soboty: 09:00 – 13:00.
W niedziele i święta muzeum jest nieczynne. Muzeum funkcjonuje przez cały rok. Opłata za wejście wynosi 5EUR od osoby.