Cypryjska kuchnia

Rytuał dzielenia się dobrymi, świeżymi potrawami lokalnej kuchni jest ważnym elementem kultury wyspy i jest nierozerwalnie związany z każdym wydarzeniem społecznym, rodzinnymi spotkaniami i specjalnymi okazjami podczas świąt religijnych … każdy oznaczony własnymi, odrębnymi przysmakami i recepturami. Podobną celebracją charakteryzują się inne kraje obszaru śródziemnomorskiego i bałkańskiego, takie jak Chorwacja, Włochy, Turcja czy Bułgaria.

Od obfitych potraw mięsnych i wyjątkowych serów do unikalnych deserów z chleba świętojańskiego i winogron, kuchnia cypryjska jest egzotyczną mieszanką greckich i bliskowschodnich kultur, obsypanych pozostałościami starożytnych cywilizacji, takich jak rzymskie warzywa korzeniowe lub stare fenickie przysmaki. I nie jest tajemnicą, że „dieta śródziemnomorska” jest uważana za najzdrowszą, dzięki obfitości zdrowej dla serca oliwy z oliwek, roślin strączkowych, chudego mięsa, lokalnych ziół i świeżo uprawianych owoców i warzyw. Dodajmy do tego korzystny klimat – dający świeżym produktom intensywny smak – i odbywające się uroczystości za każdym rogiem uzupełnione specjalnymi smakołykami, a znajdziemy prawdziwą gastronomiczną przygodę czekającą na tej malutkiej wyspie!

Równoznacznym określeniem dla kuchni cypryjskiej jest „meze” – wiele małych dań, które tworzą ucztę i dobry punkt wyjścia do zapoznania się z lokalnymi potrawami, takimi jak pyszne dipy, pieczone, duszone i gotowane w glinie mięso; lokalne, świeżo złowione ryby; rośliny strączkowe w różnych sosach; specjalne sery i wędliny i inne nietypowe kąski, wszystkie tradycyjnie przygotowane.

A jeśli chodzi o wizytę na wyspie w okresie festiwalowym lub wakacyjnym, to niesamowity wachlarz przysmaków i unikalnych potraw pojawia się z tej okazji, często wykonywanych przez kobiety z różnych rodzin, które zbierają się razem w określonych dniach by uczestniczyć w tradycji przekazywana z pokolenia na pokolenie receptur i sposobów przygotowywania posiłków.

Dzięki temu zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą nadal cieszyć się, smakować i dzielić przepysznymi, apetycznymi, pachnącymi i obfitymi daniami kuchni cypryjskiej!