Cypryjskie wina

Wyspa ma długą tradycję produkcji wina, która sięga starożytnych greckich, rzymskich i egipskich czasów, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w postaci starych dzbanów wina, odkryte w miejscowościach Lemeosu – Pyrgos i Erimi, i które datuje się na ponad 6000 lat. Odmiany win na wyspie są jednymi z najstarszych na świecie, ze słodkim deserowym Commandaria (Commandaria), pozostającym najstarszym nazwanym winem w produkcji.

Istnieje siedem szlaków winnych na wyspie i są to: Akamas Laona, Vouni Panayias – Ambelitis, Pitsilia i Winne Wioski Limassol (zbiorczo określane jako „krasochoria”, co oznacza „wioski wina”). We wszystkich tych miejscach produkowane są zarówno wina czerwone, jak i białe. I podobnie jak Chorwacja, Bułgaria czy Włochy, które oferują wycieczki po winnicach wraz z degustacją, są popularne wśród amatorów wina, tak i Cypr znajduje się pośród chętnie odwiedzanych kierunków enoturystyki.

Dwie główne, lokalne odmiany winorośli to Mavro (czerwone) i Xynisteri (białe). Xynisteri jest najbardziej rozpowszechniona białą odmianąa winorośli i produkuje blade, lekkie wino o niskiej zawartości alkoholu (11-11.5% objętości). Mavro (czerwony) jest duże i soczyste, wytwarzane z niego wina mają matowy kolor z lekkim smakiem. Gdy Mavro i Xynisteri są mieszane razem tworzą Commandaria, i są one również razem używane w produkcji narodowej wódki, zivania.
Inne lokalne odmiany winorośli to starożytne Maratheftiko i Ofthalmo (czerwone). Ale także zagraniczne odmiany winogron są uprawiane na wyspie, w tym Chardonnay, Muscat z Aleksandrii, Palomino, Riesling, Sauvignon Blanc i Semillon (białe), a także Alicante Bouschet, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Cinsaut, Grenache Noir, Shiraz i Mataro (czerwone).

Koneserzy wina będą zadowoleni wiedząc, że wiele winnic, wiosek i klasztorów produkujących wina, jest otwartych dla wycieczek i degustacji. Koniecznie trzeba odwiedzić Cypr podczas corocznego Festiwalu Wina Limassol, który jest dziesięciodniowym świętem wina i radości. Odbywa się on pod koniec sierpnia/ na początku września.