Podróżowanie samochodem na Cyprze

Jeżeli zamierzasz poruszać się po wyspie autem, to koniecznie zwróć uwagę na następujące aspekty ruchu drogowego:
– Ruch na Cyprze jest lewostronny.
– Międzynarodowe znaki drogowe umieszczone wzdłuż dróg i autostrad są po lewej stronie.
– Odległości i ograniczenia prędkości drogowej są umieszczane w kilometrach i kilometrach na godzinę (km/h), odpowiednio.
– Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach to 100 km/h, a dolna granica prędkości to 65 km/godz.
– Na wszystkich innych drogach dopuszczalna prędkość wynosi 80km/h, chyba że jest wskazana inna.
– W obszarach zabudowanych, ograniczenie prędkości wynosi zazwyczaj 50 kilometrów na godzinę, chyba że jest wskazana inna.
– Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe (przód i tył).
– Dzieci powinny korzystać z fotelika, stosownie do ich wagi.
– Dzieci mogą podróżować z tyłu przy użyciu pasa dla dorosłych w taksówce jeśli odpowiedni fotelik nie jest dostępny.
– Godziny szczytu w miastach są w przybliżeniu między 07: 30-08: 00/13: 00-15: 30 oraz późnym popołudniem 17:00 – 18:00 w zimie, lub 18:00 – 19:00 w lecie.
– Ze względu na intensywny blask jasnego śródziemnomorskiego nieba (również wakacje Hiszpania oferująca z piękną pogodą utrudnia prowadzenie samochodu właśnie oślepiającym słońcem), kierowcy powinni nosić okulary przeciwsłoneczne.
– Jazda samochodem lub pojazdem silnikowym czy rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem. Dopuszczalna granica alkoholu we krwi wynosi 50 miligramów alkoholu na 100 mililitrów krwi (BAC 0,5 mg / ml). Dopuszczalna granica w wydychanym powietrzu wynosi do 22 mikrogramów alkoholu w 100 mililitrach w wydychanym powietrzu.
– W razie wypadku, należy zadzwonić pod numer 112.
– Wolne ręce podczas jazdy są obowiązkowe. Podczas jazdy kierowca powinien podjąć wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia sobie pełnej kontroli nad pojazdem. Dlatego korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione.

Samochody i motocykle można łatwo wynająć na wyspie, która posiada dobrej jakości drogi, które są zgodne z międzynarodowymi wymaganiami ruchu i łączą miasta i poszczególne wsie. Wypożyczenie samochodu na Cyprze, podobnie jak wynajem samochodów Bułgaria, oferowane jest w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu stanowi wygodna alternatywę dla transportu publicznego.
Czteropasmowe autostrady łączą stolicę, Nikozję, z nadmorskimi miejscowościami: Limassol, Larnaka, Pafos, Agia Napa.
Mniejsze drogi i drogi leśne są w dużej mierze bez pokrycia asfaltem, ale w dobrym stanie.
Ważniejsze wypożyczalnie samochodów mają swoje biura we wszystkich miastach, jak również na lotniskach międzynarodowych Larnaka i Pafos.

Firmy wynajmujące motocykle, motorowery i skutery można znaleźć we wszystkich miastach i miejscowościach wypoczynkowych.
Jeśli szykujesz się do jazdy motocyklem lub motorowerem trzeba pamiętać o następujących kwestiach:
– Prawo stanowi, że zarówno kierowca, jak i pasażer muszą nosić kask. Agencje wynajmujące pojazdy powinny dostarczać kask(i) w chwili wynajmu, na żądanie.
– Pasażer może być przewożony na odpowiednich motocyklach/motorowerach pod warunkiem, że ma ukończone 12-letni i siada okrakiem na siedzeniu.
– Ceny różnią się w zależności od kategorii motocykla, liczby dni i okres roku, w którym jest wynajmowany.
– Ubezpieczenie jest za dodatkową opłatą.
– Międzynarodowe prawo jazdy na motocykl jest ważny na Cyprze. Turyści mogą również kierować pojazdami za pomocą krajowych praw jazdy na motocykla, pod warunkiem że jest ważne w ich własnym kraju oraz ze względu na rodzaj pojazdu, który chcą prowadzić.