Porty lotnicze na Cyprze

Turyści przybywający na Cypr drogą powietrzną mają do dyspozycji dwa międzynarodowe lotniska: w Larnace i Pafos. Przejście przez jakiekolwiek inne lotnisko jest nielegalne. Funkcjonowanie lotnisk zbudowanych w obszarach Cypru będących pod turecką okupacją wojskową od 1974 roku, nigdy nie zostało zatwierdzone przez rząd Republiki Cypryjskiej.
Te porty lotnicze są zatem nielegalnymi punktami wjazdu do Republiki Cypryjskiej. Republika Cypryjska zastrzega sobie prawo do nałożenia kary na tych, którzy naruszają prawo poprzez korzystanie z nielegalnych lotnisk. Kary są bardzo surowe i przewidują karę pozbawienia wolności na okres nie dłuższy niż dwanaście miesięcy lub zapłatę grzywny za nie więcej niż € 1700, albo jedno i drugie.

Tzw. port lotniczy”Ercan” nie jest uznawany przez ICAO, organ, który jest najwyższym międzynarodowym autorytetem w kwestiach prawnych dotyczących lotnictwa cywilnego w ogóle. Zasady ICAO w sprawach odnoszących się do Cypru są zgodne ze stanowiskiem ONZ i społeczności międzynarodowej. W związku z tym, ICAO uznaje tylko Republikę Cypru i jej rząd za jedynego przedstawiciela całej wyspy.

Należy również podkreślić, że zgodnie z decyzją ICAO z 1974, 1975 i 1977 roku, kraj, który nie prowadzi tymczasowej skutecznej kontroli nad swoim terytorium z powodu okupacji wojskowej, nie traci suwerennego prawa do tego terytorium i przestrzeni powietrznej nad nim.

Ponadto, Turcja, z naruszeniem Konwencji Chigaco o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, dokumentu konstytucyjnego ICAO i jego załączników, dla których 188 krajów, w tym Republika Cypru i Turcja są Państwami-Stronami i po nielegalnych aktach inwazji, ogłosiła utworzenie „Ercan”, które leży w północnej części Nikozji. Na tym lotnisku odprawy gości, przeprowadzanie procedur imigracyjnych, celnych, regulacje kwarantanny zgodnie z prawem Republiki Cypryjskiej nie są przestrzegane. W związku z tym bezpieczeństwo pasażerów i ładunków nie jest gwarantowane.

Międzynarodowe lotnisko w Larnace
Lotnisko znajduje się:
– 8km od miasta Larnaka
– 50km od Nikozji
– 70km od Limassol
– 50km od Agia Napa
– 140km od Pafos
Usługi oferowane podróżnym na lotnisku w Larnace:
– Zautomatyzowana informacja lotnicza (24-godzinna).
– Agenci lotniczy dostępni codziennie od 08:00 – 23:00.
– Cyprus Tourism Organisation (CTO) – Biuro Informacji Turystycznej, znajdujące się w sali przylotów, czynne codziennie od 08:15 – 23:00.
– Możliwość rezerwacji hotelu.
– Biuro Obsługi Klienta czynne 24 godziny na dobę.
– Bankomaty/banki (otwarte codziennie 7:30 – 23:30).
– Sklepy wolnocłowe.
– Punkty gastronomiczne.
– Przechowalnia bagażu.
– Kiosk i sklep z pamiątkami.
– Taksówki.
– Autobusy dowożące do różnych miast.
– Biura wynajmu samochodów.
– Usługi pomocy specjalnej.
– Poczta – czynna 7:30 -15:30 (z wyjątkiem niedziel i świąt).
– Urząd Inspektora Zdrowia.
– Parking.
—–
REKLAMA
Marzysz o własnym domu na Półwyspie Iberyjskim? Pięknie położone i tanie nieruchomości w Hiszpanii to idealny sposób na inwestycje!
—–
Międzynarodowe lotnisko w Pafos
Lotnisko znajduje się:
– 15km na wschód od miasta Pafos
– 63km od Limassol
– 130km od Larnaki
– 50km od Polis
– 142km od Nikozji
Usługi oferowane na lotnisku w Pafos obejmują:
– Cyprus Tourism Organisation (CTO) Biuro Informacji Turystycznej, znajdujące się w sali przylotów, czynne codziennie od 08:00 – 23:00.
– Możliwość rezerwacji hotelu.
– Bankomaty.
– Sklepy wolnocłowe.
– Punkty gastronomiczne.
– Kiosk i sklep z pamiątkami.
– Taksówki.
– Autobusy dowożące do różnych miast.
– Biura wynajmu samochodów.
– Usługi pomocy specjalnej.
– Parkingi samochodowe.