Transport publiczny na Cyprze

Oprócz poruszania się pieszo i rowerem, można również podróżować po wyspie autobusem lub taksówką. Na Cyprze nie ma transportu kolejowego ani podziemnego systemu transportowego.

AUTOBUSY
Funkcjonują cztery rodzaje usług autobusowych na Cyprze:
– Lotniskowe autobusy transferowe: zapewniają połączenie wszystkich miast na wyspie z dwoma lotniskami – w Larnace i Pafos.
– Międzymiastowe autobusy: łączące wszystkie główne miasta z codziennymi kursami, a także z częstymi rejsami.
– Autobusy miejskie: łączą różne obszary w obrębie miast i często kursują w ciągu dnia. W niektórych regionach turystycznych, w okresie letnim, ich trasy są przedłużone do późnych godzin wieczornych. I podobnie jak tanie noclegi w Świnoujściu są dostępne do późna w nocy dzięi komunikacji miejskiej, tak i na Cyprze warto sprawdzić, czy nie dotrzemy do kwatery autobusem miejskim, zamiast od razu decydować się na taksówkę.
– Wiejskie autobusy: łączą prawie wszystkie wioski z najbliższymi miastami, ale z ograniczoną częstotliwością.

Atrakcyjne oferuje wraz z dostępem do najnowocześniejszych zabiegów spa i wellness!

TAKSÓWKI
Istnieją trzy rodzaje usług taksówkowych, obejmujące całą wyspę:
– Międzymiastowe: zapewniają codzienne połączenia pomiędzy wszystkimi głównymi miastami wyspy.
– Miejskie: działające w największych miastach.
– Wiejskie: działające na obszarach wiejskich.

Są one najdroższą formą podróżowania po wyspie. Podobnie jak noclegi Hajduszoboszlo proponuje często wraz z możliwością organizacji transportu, tak i w kwaterach prywatnych na Cyprze są często proponowane alternatywne przewozy z i na lotnisko zamiast wynajmu taksówki.

Międzymiastowe usługi taksówkowe
Usługa ta oferuje możliwość współdzielenia taksówki z 4 – 8 innymi pasażerami, aby podróż była bardziej opłacalna dla klienta. Zapewnia połączenia między wszystkimi głównymi miastami na Cyprze (Nikozja, Limassol, Larnaka, Pafos, Agia Napa i Paralimni) – co pół godziny, od poniedziałku do piątku w godzinach 06:00 – 18:00, w soboty i niedziele – 07:00 – 17:00.
Miejsca można zamówić telefonicznie lub przez Internet, a pasażerowie mogą wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu w granicach miasta.
Jednokierunkowe opłaty wahają się od 8,50 € – 14,20 € w zależności od trasy i tego, czy pasażerowie mają bagaż.

Ta usługa nie jest dostępna w święta państwowe i nie działa między lotniskami i miastami ani miasteczkami i wsiami, jedynie pomiędzy miastami.

Taksówki miejskie
Jest to 24-godzinna usługa dostępna we wszystkich miastach. Taksówki można zamówić telefonicznie lub bezpośrednio złapać na ulicy i są wyposażone w taksometry – ich stosowanie jest obowiązkowe.
Naliczanie opłaty rozpoczyna się w momencie wejścia do taksówki. Wprowadzone są dwie taryfy: dzienna (6:00 – 20:30) i nocna (20:30 – 6:00). Opłata na wejściu wynosi w przypadku dziennej €3,42, a w przypadku nocnej €4,36, natomiast za kilometr odpowiednio €0,73 i €0,85. Za bagaż należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości €1,20 za sztukę. Również pobierana jest dodatkowa opłata za przejazd w okresie świąt państwowych – €1,96 (24, 25, 26 i 31 grudnia; 1 stycznia; Wielki Piątek i Wielka Sobota; Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny; 1 maja).

Taksówki wiejskie
Taksówki wiejskie działają w obszarach wiejskich i mogą być wynajęte tylko na trasach z i do ich stacji bazowej. Wyjątek stanowią taksówki wynajmowane na lotnisku lub w porcie, gdzie taksówkarz musi przedstawić dokument potwierdzający możliwość zbierania klientów z tych miejsc.