Dystrykt Limassol

Limassol (zwany także Lemesos) jest drugim co do wielkości miastem na Cyprze. Jest to główny port wyspy, główny ośrodek turystyczny i centrum przemysłu winiarskiego wyspy. Limassol posiada dwa z najbardziej spektakularnych zabytków archeologicznych na Cyprze; zbudowane na szczytach klifów starożytne miasta Amathous i Kourion znajdują się odpowiednio na wschodzie i zachodzie miasta, z pięknymi widokami na Morze Śródziemne. Odkryty w Amathous największy kamienny wazon jaki kiedykolwiek odnaleziono (przechowywany w Muzeum Luwrze w Paryżu) jest tylko jednym z wielu licznych, starożytnych odkryć.

Południowe stoki gór Troodos stanowią malownicze tło dla miasta. To właśnie na tych południowych stokach są zlokalizowane winnice, będące podstawą przemysłu winiarskiego Cypru. I podobnie jak tanie noclegi Zadar oferuje wraz z możliwością skosztowania regionalnych win, tak i na Cyprze bez problemu można znaleźć kwatery, które oferują odwiedzanie winnic i degustacje lokalnych produktów. Urocze małe wsie rozproszone w okolicy są znane jako „Krassochoria” (co oznacza wioskę wina), gdzie nadal utrzymywane są tradycyjne sposoby produkcji wina. Można tu przyjść na degustację najlepszych win na wyspie. Najbardziej znanym winem jest Commandaria, jedno z najstarszych win (osiem wieków wytwarzania) na świecie. Pierwotnie był on produkowany i eksportowany przez joannitów w ich siedzibie na Zamku Kolossi, który wciąż stoi. Znajduje się on na obrzeżach miasta.

Na tych południowych stokach odkryjesz Cypr inny niż ten znany z popularnych ośrodków turystycznych. Tutejsze regiony oferują odpoczynek od zgiełku, są miejscem spokoju. I podobnie jak Czarnogóra wczasy oferuje w otoczeniu wspaniałej przyrody, tak i wypoczynek u podnóży Troodos będzie zachwycał przebywaniem w wyjątkowym środowisku przyrodniczym.

Stare miasto Limassol jest sercem całego dystryktu z wąskimi uliczkami promieniście wychodzącymi ze starego portu rybackiego. Średniowieczny zamek Limassol w średniowieczu był miejscem królewskiego ślubu Ryszarda Lwie Serce, króla Anglii i Berengarii z Nawarry, a obecnie mieści się w nim Muzeum Średniowiecznego Cypru. Zamek zbudowany został przez Bizantyjczyków około 1000 roku.

Rynek miejski oferuje natomiast wspaniałą atmosferę, obfitość owoców i warzyw, tradycyjnych kupców i klientów, którzy przyjeżdżają tu z okolicznych wiosek, a wszystko to zmienia się w ekscytujący obraz.

Marina w Limassol to obiekt, który w przyszłości, oprócz miejsca do cumowania jachtów na morzu i na lądzie ma zapewnić także lokale mieszkalne, handlowe, jak również budynki przeznaczone do celów kulturalnych. Marina zlokalizowana jest w sąsiedztwie centrum miasta. Starannie zaprojektowana ma łączyć okolice starego portu, stare miasto oraz zamek ma stać się wyjątkowym miejscem mieszkalnych i rozrywkowym.