Dystrykt Pafos

Nadmorski dystrykt Pafos ze średniowieczną twierdzą i urokliwą przystanią w mieście Pafos oferuje harmonijne połączenie zabytków, miejscowości turystycznych i pięknej okolicy. Jest to region, gdzie łączą się obszary górskie i morze. Harmonijnie łączy kulturę, współczesne życie i zabytki archeologiczne.

Maa-Paleokastro w pobliżu Coral Bay zachwyca wyjątkowymi widokami. Jest to miejsce, w którym Grecy mykeńscy po pierwszy wylądowali na Cyprze w epoce brązu. Podróżując w głąb lądu warto udać się do winnic i koniecznie odwiedzić klasztor Chrysorrogiatissa, by podziwiać jego piękne ikony i poznać smak wina produkowany w tutejszym klasztorze.

Ciesz się licznymi atrakcjami oferowanymi w dystrykcie Pafos – sporty wodny, golf, nurkowanie, odwiedź tradycyjne wioski, zwłaszcza wokół obszaru Polis, zasmakuj w kuchni cypryjskiej, podziwiaj tradycyjną architekturę domów, zwiedzaj okolicę, wybierz się do parku wodnego i na gokarty. I tak jak apartamenty Bibione oferuje w okolicy rewelacyjnych atrakcji, tak i Pafos gwarantuje zakwaterowanie w pobliżu najciekawszych obiektów. Lista ich w dystrykcie Pafos jest naprawdę długa. A że tani wynajem samochodów Cypr oferuje przez cały rok, więc warto zdecydować się na wypożyczenie auta, by móc zobaczyć jak najwięcej.

Półwysep Akamas to narodowy obszar chroniony ze swymi nieokiełznanym wybrzeżem i piaszczystymi plażami. Można podziwiać wspaniałe widoki z góry. Jedno z ostatnich miejsc lęgowych żółwi karetta i żółwi zielonych Morza Śródziemnego znajduje się właśnie tutaj, na plaży Lara.

Liczne ścieżki dydaktyczne pozwalają odkrywać rośliny endemiczne i rzadkie gatunki ptaków wędrownych. Niezapomnianym przeżyciem będzie rejs statkiem wzdłuż niesamowitego wybrzeża wraz ze słynną Skałą Afrodyty.

Od sześciu wieków stolicą dystryktu i całej wyspy jest Pafos, miasto – skansen. Jest tak bogaty w skarby, iż całe miasto zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Trasa rozpoczynająca się od Biura Informacji Turystycznej w Kato Pafos prowadzi przez główne części miasta. Warto wybrać się na spacer po nadmorskiej promenadzie prowadzącej do małego portu ze średniowieczną fortecą, świadectwem burzliwej historii Cypru. Obecnie jest to wspaniałe miejsce wykorzystywane rokrocznie na festiwal operowy. Koniecznie trzeba wejść do parku archeologicznego by podziwiać wspaniałe mozaiki podłogowe w willi, które sięgają okresu rzymskiego i uważane są za jedne z najlepszych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wiecznie ruchliwa Aleja św. Pawła jest uznawana za miejsce, gdzie apostoł został przywiązany i wychłostamy przed konwersją namiestnika rzymskiego. W niewielkiej odległości są imponujące Grobowce Królewskie, wykute w litej skale i ozdobione doryckimi kolumnami. W drodze powrotnej można zrelaksować się podczas wizyty w akwarium.